Polub nas na facebooku

TEATR TU - zwycięzcą MELPOMENA 2015!

         

Informacje

Organem prowadzącym szkołę jest Powiat
Czarnkowsko-Trzcianecki

Szkoła uczestniczy w:


Pozostało jeszcze

28 dni
do wakacji
 • LO Czarnkówwięcej niż tylko nauka
 • Naszym celem jest szkoła...
 • mądra i efektywna...
 • przyjazna i bezpieczna...
 • wychowująca
 • Koło Vagabundus
 • Pielgrzymka do Lubasza
 • Studniówka
 • Teatr TU
 • Zawody sportowe
 • Turniej Omnibus
LO Czarnków1 Rozpoczęcie roku szkolnego2 Turniej Omnibus3 Euro 20124 Drzwi otwarte5 Koło Vagabundus6 Pielgrzymka do Lubasza7 Połowinki8 Teatr TU9 Zawody sportowe10 Matura11
Image Gallery by WOWSlider.com v3.8

Spotkanie z rekordzistą

     W ramach projektu „eSzkoła- Moja Wielkopolska” klasa II D odbyła spotkanie z Panem Kazimierzem Polusem – rekordzistą czarnkowskiej skoczni.

     Początkowo Pan Kazimierz opowiedział nam historię skoczni . Powstała ona w 1964 roku z okazji 20-lecia PRL-u . Była to jedyna skocznia na nizinach, więc wszyscy byli dumni z takiego obiektu.
Pierwsze zawody odbyły się w tym samym roku i cieszyły się dużym zainteresowaniem.
W wieku 11 lat Pan Polus pobił pierwszy rekord skoczni – 11,5 metra . Początek kariery był bardzo amatorski – własne narty , brak trenera . Nie zniechęciło to jednak grupy 25 młodych chłopaków, którzy chętnie przychodzili i skakali. Z czasem pojawił się trener i bardziej profesjonalny sprzęt.

      Zadając wiele pytań dowiedzieliśmy się, jak konserwowano narty i wypełniano ubytki  (robiono to ciepłą parafiną). Strój skoczków nie był tak profesjonalny jak teraz . Składał się ze zwężanych spodni, swetra, czapki i skórzanych butów.
W zawodach mógł wziąć udział każdy (pomijając dziewczyny), jednak niepełnoletni musieli posiadać zgodę rodziców.
W dniu zawodów można było poczuć wielką rywalizację – przecież każdy chciał wygrać, a konkurencja była duża! Kazimierz Polus nie miał jednak sobie równych . Udało mu się ustanowić rekord skoczni, ponieważ skoczył 34,5 metra! Co ciekawe , poza konkursem na prośbę widzów udało mu się skoczyć 38 m. 

      Niestety, zimy z roku na rok były coraz cieplejsze i brakowało śniegu . Uczniowie często nosili śnieg w kocach na skocznię, jednak z powodu zbyt łagodnych zim, skocznię zamknięto. Nie udało się wznowić zawodów.
      Pan Polus przyniósł ze sobą puchar, dyplomy, zdjęcia i wycinki z gazet . Było to bardzo interesujące, jednak największe wrażenie wywarły na nas jego narty ! Mogliśmy dobrze się im przyjrzeć, a rekordzista wyjaśnił nam sposób zakładania.
      Pan Kazimierz nadal jeździ na nartach i bardzo to lubi!
      Rozmowę zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i podziękowaniami . Było to miłe i ciekawe spotkanie, które na pewno zapamiętamy na długo . Dziękujemy za poświęcony czas naszej klasie!

Klasa II D

Żegnamy Księdza Kanonika Edmunda Klemczaka

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko”
Ks. Jan Twardowski


 

 

„Praca z młodzieżą – była i jest moją życiową pasją.

Drugą pasją są dalekie podróże, gdyż znajomość świata i ludzi

wzbogaca człowieka  wewnętrznie i poszerza horyzonty myślenia”.

Ksiądz Kanonik Edmund Klemczak

 

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 18 lutego 2013 r.
 

zmarł Ksiądz Kanonik Edmund Klemczak

 

Dyrekcja, Nauczyciele
Pracownicy, Uczniowie, Rodzice
Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa
w Czarnkowie

 

Wykłady profesorów z UAM w Poznaniu w LO w Czarnkowie

     31 stycznia bieżącego roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie powitali w szkolnych murach wyjątkowych gości z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją obecnością zaszczycili nas: zastępca Dyrektora ds. Nauki Instytutu Filologii Polskiej UAM prof. dr hab. Zbigniew Kopeć wraz z  wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej UAM dr Krzysztofem Skibskim.  To właśnie pan profesor wygłosił bardzo ciekawy wykład z literatury współczesnej.
     Pod koniec 2012 roku pracownicy UAM złożyli ciekawą propozycję, jaką jest cykl wykładów dla uczniów szkół średnich zatytułowany Powtórka przed maturą. Spotkania te mają na celu uporządkowanie oraz utrwalenie dotychczasowej wiedzy niezbędnej na  egzaminie dojrzałości. Wykłady prowadzone są przez pracowników uczelni, specjalistów z takich dziedzin, jak: literaturoznawstwo,językoznawstwo oraz metodyka nauczania. Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów oraz nauczycieli, dlatego też wyznaczony został specjalny harmonogram, według którego będą odbywały się kolejne wykłady.

Konkurs biologiczno-chemiczny z elementami ekologii dla młodzieży gimnazjalnej

     Z przyjemnością zawiadamiamy, że w tym roku szkolnym odbędzie się po raz  kolejny konkurs biologiczno-chemiczny z elementami ekologii dla młodzieży gimnazjalnej organizowany przez Liceum Ogólnokształcące w Czarnkowie. W roku szkolnym 2012/2013   konkurs  odbędzie się po raz XII. Serdecznie zapraszamy młodzież waszego gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie. Załączamy regulamin konkursu. Konkurs odbędzie się dnia 20 maja 2013 roku o godzinie 10.00 .

Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone

      

    Dnia 14 XII 2012r. w auli Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów oraz Stypendiów Ministra Edukacji Narodowej. Dyplomy wręczyła pani Elżbieta Walkowiak - Wielkopolski Kurator Oświaty. Uroczystość uświetnił występ muzyków - ojca i córki.

     W uroczystości wzięli udział pan dyrektor Sławomir Żarczyński oraz uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, która otrzymała w roku szkolnym 2012/2013 Stypendium Prezesa Rady Ministrów - Alicja Wasielewska z klasy IIc.

 


Alicja o sobie:
     „Na co dzień staram się żyć zgodnie ze słowami Alberta Einsteina: "Wyciągnij lekcję z wczoraj, żyj dniem dzisiejszym i miej nadzieję na jutro." Dzięki temu, mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się spełnić marzenia i cele, które sobie wyznaczam. Jednym z nich są studia medyczne, gdyż w przyszłości pragnę pomagać ludziom. Interesuję się chemią oraz biologią, i chcę się w tym kierunku cały czas kształcić. W wolnych chwilach szkicuję i oglądam filmy, najczęściej dramaty. Staram się czerpać z życia jak najwięcej, a nieodłącznym elementem mojego życia jest muzyka.”

Serdecznie gratulujemy Alicji i życzymy dalszych sukcesów!

Wykładowcy UAM w Poznaniu- prowadzą lekcje w LO w Czarnkowie

      Dnia 5 grudnia 2012 roku uczniowie klas humanistycznych czarnkowskiego liceum uczestniczyli w lekcji języka polskiego prowadzonej przez wykładowców z Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Gośćmi w naszej szkoli były dr Karolina Ruta oraz dr Marta Wrześniewska-Pietrzak. Naszą szkołę odwiedziły również dwie studentki filologii polskiej,  absolwentka LO w Czarnkowie- Małgorzata Łyczykowska oraz – Marta Wiśniewska-Rosołek.

     Tematem spotkania był wykład o języku migowym. Na wstępie pani dr Marta Wrześniewska-Pietrzak krótko zaprezentowała Instytut Filologii Polskiej i Klasycznej, przedstawiając strukturę i kierunki studiów oraz obowiązujące przedmioty.Starała się również zachęcić maturzystów do wyboru UAM jako dalszego etapu edukacji. Starała się również zachęcić maturzystów do wyboru UAM jako dalszego etapu edukacji.

Połowinki 2012

      W piątek 9 listopada 2012 roku,  odbyły się połowinki klas drugich. Była to impreza kończąca pierwszą połowę edukacji w liceum.  Wychowawcy oraz przedstawiciele rodziców uczniów zapewnili bezpieczeństwo podczas zabawy. Bal rozpoczął się o godzinie 18:00 wystąpieniem pana dyrektora Sławomira Żarczyńskiego.

     Aula SP nr 1 w Czarnkowie udekorowana była przez uczniów klas II  w stylu karnawałowym, balony  i serpentyny  stworzyły miłą atmosferę.  Wszyscy uczestnicy, świetnie sie bawili i żal było jak zwykle kończyć zabawę.
     Impreza zakończyła się o godzinie 24.00. Połowinki te na pewno zostaną w pamięci uczniów na długi czas, najlepiej wspomina się przecież młodzieńcze, beztroskie zabawy.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć Połowinki 2012

XVIII GRZYBOBRANKI LIRYCZNE W LO CZARNKOWIE

      W tym roku już po raz osiemnasty odbyły się „Grzybobranki liryczne”, czyli cykl autorskich spotkań poetów z wielbicielami literackiego słowa. Pomysłodawcą i organizatorem corocznych spotkań jest Miejskie Centrum Kultury wraz z Biblioteką Publiczną  w Czarnkowie.
      Miłośników liryki możemy znaleźć także wśród uczniów czarnkowskiego liceum, więc nic dziwnego, że zaproszeni poeci chętnie zawitali do naszej szkoły, by w ciekawy sposób opowiedzieć o sobie i przybliżyć nam swoją twórczość.
W dniach  15-16 listopada uczniowie klas trzecich o profilu humanistycznym mieli więc niepowtarzalną okazję poznać polskich poetów mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz naszą lokalną pisarkę Marię Pawlak.

LO W CZARNKOWIE- SZKOŁĄ XXI WIEKU

    Dnia 23 XI 2012 obyła się uroczystość otwarcia szkolnego centrum video-konferencyjnego w LO w Czarnkowie. Na uroczystość otwarcia przybyli zaproszeni goście: Wicestarosta Czarnkowsko-Trzcianecki T. Teterus, Naczelnik Wydziału Edukacji-R. Jabłonowski, dyrektor Gimnazjum w Wieleniu –J. Kaczmarek.
Przybyłych powitał dyrektor S. Żarczyński, dziękując Zarządowi Starostwa Powiatowego za  wytypowanie szkoły  do projektu i wsparcie. Zaznaczył, że jest to powodem  ogromnych zmian technologicznych.
Liceum Ogólnokształcące to szkoła z wieloletnią tradycją w uczeniu, wychowaniu, kształtowaniu postaw wielu pokoleń młodych ludzi.
     Teraz rozpoczął się nowy etap w jej historii. Od 2011 roku szkoła uczestniczy w projekcie „eSzkoła- Moja Wielkopolska”. Bierze  w niej udział w całej Wielkopolsce 105 szkół, w tym 35 liceów ogólnokształcących. Jesteśmy jedną z nich.

Klasa ID na Wydziale Fizyki UAM

     

     Klasa politechniczna naszego LO uczestniczyła 14.11.2012r. w kolejnym wykładzie akademickim na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały p. Danuta Wojewoda-Walicka oraz p. Monika Bartkowiak, a celem był udział w wykładzie zatytułowanym: „RUCH DRGAJĄCY I FALOWY”, który prowadził prof. Wojciech Nawrocik (laureat konkursu "Popularyzator Nauki" organizowanego przez Serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Wykładowca w ciekawy sposób przedstawił matematyczny opis obu zjawisk.  Interesujące eksperymenty wyjaśniały najważniejsze parametry opisywanych ruchów takie jak: okres i amplituda drgań, okres i długość fali, rezonans układów drgających, drgania tłumione i wymuszone, a także wybrane zjawiska akustyczne. Profesor Nawrocik omówił również zastosowania drgań i fal we współczesnej fizyce, medycynie i technice. 

Wygenerowano w sekund: 0.10
1,099,488 unikalne wizyty