Polub nas na facebooku

TEATR TU - zwycięzcą MELPOMENA 2015!

         

Informacje

Organem prowadzącym szkołę jest Powiat
Czarnkowsko-Trzcianecki

Szkoła uczestniczy w:


Pozostało jeszcze

60 dni
do wakacji
 • LO Czarnkówwięcej niż tylko nauka
 • Naszym celem jest szkoła...
 • mądra i efektywna...
 • przyjazna i bezpieczna...
 • wychowująca
 • Koło Vagabundus
 • Pielgrzymka do Lubasza
 • Studniówka
 • Teatr TU
 • Zawody sportowe
 • Turniej Omnibus
LO Czarnków1 Rozpoczęcie roku szkolnego2 Turniej Omnibus3 Euro 20124 Drzwi otwarte5 Koło Vagabundus6 Pielgrzymka do Lubasza7 Połowinki8 Teatr TU9 Zawody sportowe10 Matura11
Image Gallery by WOWSlider.com v3.8

Sukces Kasi Olszowiak na konkursie "Salamandra"

     

      Dnia 2 marca 2013 roku w Poznaniu odbył się Ponadwojewódzki Konkurs „Salamandra”, w którym tematami przewodnimi były rośliny i zwierzęta mokradeł zagrożone wyginięciem. Naszą szkołę reprezentowało 2 uczniów z klasy IIIC: Katarzyna Olszowiak i Stanisław Wróbel.

      Kasia zajęła szczytne 3 miejsce i bez wątpienia zasługuje na miano największego przyrodnika Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie.

     Zawody konkursowe odbyły się w IV Liceum w Poznaniu. W pierwszej kolejności uczniowie pisali test, w którym nie brakowało trudnych pytań ze środowisk, wyglądu oraz trybu życia określonych zwierząt i roślin. Następnie, po dłuższym oczekiwaniu, do finałowej „dziesiątki” dostała się Katarzyna Olszowiak.

Kolejny sukces uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie

"A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"

- głosił już w epoce renesansu Mikołaj Rej. Ów poeta jako pierwszy pisał wyłącznie w naszym ojczystym języku, który był dla niego znacznie piękniejszy niż jeszcze wówczas modna łacina.


   Niestety, my - ludzie żyjący pięć stuleci później - nie doceniamy już tego, że możemy swobodnie posługiwać się językiem polskim, nie dostrzegamy jego piękna i oryginalności. Pisząc SMS-y czy e-maile rzadko dbamy o poprawność językową, o interpunkcję, używamy wciąż tych samych, potocznych zwrotów, tworzymy jakieś dziwne skróty... Wielu z nas tłumaczy taką formę zapisu tym, iż język polski jest trudny i nie sposób zapamiętać wszystkich zasad ortograficznych oraz norm językowych w nim obowiązujących. Czy rzeczywiście poprawne posługiwanie się naszym ojczystym językiem przerasta nasze możliwości?
    Z pewnością przecząco odpowiedzą na to pytanie wszystkie osoby biorące udział w Powiatowym Konkursie Ortograficznym w Czarnkowie, w którym rokrocznie uczestniczą również uczniowie z naszej szkoły. Główne cele tego konkursu to właśnie: promowanie kultury słowa, troska o językowe piękno przekazu oraz pogłębianie wiedzy o języku ojczystym. Swoich sił mogą w nim spróbować nie tylko ci, którzy "wykuli na pamięć" słownik ortograficzny, ale również - a może przede wszystkim - ci, którzy bardzo chcą się nauczyć pisać poprawnie, pogłębić swoją wiedzę i umiejętności językowe.

LO Czarnków podpisało porozumienie o współpracy z UAM w Poznaniu- Instytutem Filologii Polskiej

     Dnia 28 II 2013 roku w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu Prorektor ds. studenckich, prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk w obecności Dyrektora IFP prof. dra hab. Krzysztofa Trybusia, z-cy Dyrektora ds. Nauki IFP prof. dra Z. Kopcia, Wicedyrektora IFP ds. dydaktyki dra K. Skibskiego, prof. dr hab. H. Zgółkowej podpisał porozumienie o współpracy z LO w Czarnkowie reprezentowanym przez dyrektora p. S. Żarczyńskiego, p. wicedyrektor M. Pietraszak oraz dyrektorami czterech innych szkół średnich.
     Celem porozumienia jest nawiązanie współpracy polegającej na wspomaganiu procesu dydaktycznego w zakresie przedmiotu: język polski. W ramach tego porozumienia pracownicy uniwersytetu będą przeprowadzali wykłady lub konwersatoria przeznaczone dla uczniów szkoły. Zajęcia będą się odbywały na terenie Szkoły. Uczniowie LO zainteresowani problematyką literaturoznawczą lub językoznawczą uczestniczyć będą w zajęciach akademickich (wykładach, sympozjach, konferencjach naukowych), a szczególnie zainteresowani zagadnieniami naukowymi w konsultacjach z nauczycielami akademickimi.
     Dyrekcja szkoły ani zainteresowani uczniowie nie będą ponosić kosztów za uczestniczenie w tych przedsięwzięciach. Podpisanie porozumienia jest efektem dotychczasowej współpracy z Instytutem Filologii Polskiej w Poznaniu.

CZWARTA EDYCJA OMNIBUSA

     Jak co roku na przełomie lutego i marca zjechali się  zawodnicy reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne nie tylko z  naszego powiatu, aby wziąć udział w turniejowych zmaganiach. Na ogół lubimy kibicować, przyglądać się zmaganiom sportowym. W turnieju I TY MOŻESZ ZOSTAĆ OMNIBUSEM  mamy możliwość na żywo oglądać potyczki intelektualne. Organizatorem imprezy jest Liceum Ogólnokształcące w Czarnkowie im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie.


     Konkurs swoim patronatem objął pan Wiesław Maszewski Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki i na zwycięzców turnieju co roku oczekuje jego puchar. W poprzednich latach puchar wywalczyły szkoły: Liceum Ogólnokształcące w Czarnkowie (rok 2010), Zespół Szkół Leśnych w Goraju (rok 2011). Liceum Ogólnokształcące w Czarnkowie (rok 2012).

Spotkanie z rekordzistą

     W ramach projektu „eSzkoła- Moja Wielkopolska” klasa II D odbyła spotkanie z Panem Kazimierzem Polusem – rekordzistą czarnkowskiej skoczni.

     Początkowo Pan Kazimierz opowiedział nam historię skoczni . Powstała ona w 1964 roku z okazji 20-lecia PRL-u . Była to jedyna skocznia na nizinach, więc wszyscy byli dumni z takiego obiektu.
Pierwsze zawody odbyły się w tym samym roku i cieszyły się dużym zainteresowaniem.
W wieku 11 lat Pan Polus pobił pierwszy rekord skoczni – 11,5 metra . Początek kariery był bardzo amatorski – własne narty , brak trenera . Nie zniechęciło to jednak grupy 25 młodych chłopaków, którzy chętnie przychodzili i skakali. Z czasem pojawił się trener i bardziej profesjonalny sprzęt.

      Zadając wiele pytań dowiedzieliśmy się, jak konserwowano narty i wypełniano ubytki  (robiono to ciepłą parafiną). Strój skoczków nie był tak profesjonalny jak teraz . Składał się ze zwężanych spodni, swetra, czapki i skórzanych butów.
W zawodach mógł wziąć udział każdy (pomijając dziewczyny), jednak niepełnoletni musieli posiadać zgodę rodziców.
W dniu zawodów można było poczuć wielką rywalizację – przecież każdy chciał wygrać, a konkurencja była duża! Kazimierz Polus nie miał jednak sobie równych . Udało mu się ustanowić rekord skoczni, ponieważ skoczył 34,5 metra! Co ciekawe , poza konkursem na prośbę widzów udało mu się skoczyć 38 m. 

      Niestety, zimy z roku na rok były coraz cieplejsze i brakowało śniegu . Uczniowie często nosili śnieg w kocach na skocznię, jednak z powodu zbyt łagodnych zim, skocznię zamknięto. Nie udało się wznowić zawodów.
      Pan Polus przyniósł ze sobą puchar, dyplomy, zdjęcia i wycinki z gazet . Było to bardzo interesujące, jednak największe wrażenie wywarły na nas jego narty ! Mogliśmy dobrze się im przyjrzeć, a rekordzista wyjaśnił nam sposób zakładania.
      Pan Kazimierz nadal jeździ na nartach i bardzo to lubi!
      Rozmowę zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i podziękowaniami . Było to miłe i ciekawe spotkanie, które na pewno zapamiętamy na długo . Dziękujemy za poświęcony czas naszej klasie!

Klasa II D

Żegnamy Księdza Kanonika Edmunda Klemczaka

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko”
Ks. Jan Twardowski


 

 

„Praca z młodzieżą – była i jest moją życiową pasją.

Drugą pasją są dalekie podróże, gdyż znajomość świata i ludzi

wzbogaca człowieka  wewnętrznie i poszerza horyzonty myślenia”.

Ksiądz Kanonik Edmund Klemczak

 

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 18 lutego 2013 r.
 

zmarł Ksiądz Kanonik Edmund Klemczak

 

Dyrekcja, Nauczyciele
Pracownicy, Uczniowie, Rodzice
Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa
w Czarnkowie

 

Wykłady profesorów z UAM w Poznaniu w LO w Czarnkowie

     31 stycznia bieżącego roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie powitali w szkolnych murach wyjątkowych gości z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją obecnością zaszczycili nas: zastępca Dyrektora ds. Nauki Instytutu Filologii Polskiej UAM prof. dr hab. Zbigniew Kopeć wraz z  wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej UAM dr Krzysztofem Skibskim.  To właśnie pan profesor wygłosił bardzo ciekawy wykład z literatury współczesnej.
     Pod koniec 2012 roku pracownicy UAM złożyli ciekawą propozycję, jaką jest cykl wykładów dla uczniów szkół średnich zatytułowany Powtórka przed maturą. Spotkania te mają na celu uporządkowanie oraz utrwalenie dotychczasowej wiedzy niezbędnej na  egzaminie dojrzałości. Wykłady prowadzone są przez pracowników uczelni, specjalistów z takich dziedzin, jak: literaturoznawstwo,językoznawstwo oraz metodyka nauczania. Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów oraz nauczycieli, dlatego też wyznaczony został specjalny harmonogram, według którego będą odbywały się kolejne wykłady.

Konkurs biologiczno-chemiczny z elementami ekologii dla młodzieży gimnazjalnej

     Z przyjemnością zawiadamiamy, że w tym roku szkolnym odbędzie się po raz  kolejny konkurs biologiczno-chemiczny z elementami ekologii dla młodzieży gimnazjalnej organizowany przez Liceum Ogólnokształcące w Czarnkowie. W roku szkolnym 2012/2013   konkurs  odbędzie się po raz XII. Serdecznie zapraszamy młodzież waszego gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie. Załączamy regulamin konkursu. Konkurs odbędzie się dnia 20 maja 2013 roku o godzinie 10.00 .

Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone

      

    Dnia 14 XII 2012r. w auli Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów oraz Stypendiów Ministra Edukacji Narodowej. Dyplomy wręczyła pani Elżbieta Walkowiak - Wielkopolski Kurator Oświaty. Uroczystość uświetnił występ muzyków - ojca i córki.

     W uroczystości wzięli udział pan dyrektor Sławomir Żarczyński oraz uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, która otrzymała w roku szkolnym 2012/2013 Stypendium Prezesa Rady Ministrów - Alicja Wasielewska z klasy IIc.

 


Alicja o sobie:
     „Na co dzień staram się żyć zgodnie ze słowami Alberta Einsteina: "Wyciągnij lekcję z wczoraj, żyj dniem dzisiejszym i miej nadzieję na jutro." Dzięki temu, mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się spełnić marzenia i cele, które sobie wyznaczam. Jednym z nich są studia medyczne, gdyż w przyszłości pragnę pomagać ludziom. Interesuję się chemią oraz biologią, i chcę się w tym kierunku cały czas kształcić. W wolnych chwilach szkicuję i oglądam filmy, najczęściej dramaty. Staram się czerpać z życia jak najwięcej, a nieodłącznym elementem mojego życia jest muzyka.”

Serdecznie gratulujemy Alicji i życzymy dalszych sukcesów!

Wykładowcy UAM w Poznaniu- prowadzą lekcje w LO w Czarnkowie

      Dnia 5 grudnia 2012 roku uczniowie klas humanistycznych czarnkowskiego liceum uczestniczyli w lekcji języka polskiego prowadzonej przez wykładowców z Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Gośćmi w naszej szkoli były dr Karolina Ruta oraz dr Marta Wrześniewska-Pietrzak. Naszą szkołę odwiedziły również dwie studentki filologii polskiej,  absolwentka LO w Czarnkowie- Małgorzata Łyczykowska oraz – Marta Wiśniewska-Rosołek.

     Tematem spotkania był wykład o języku migowym. Na wstępie pani dr Marta Wrześniewska-Pietrzak krótko zaprezentowała Instytut Filologii Polskiej i Klasycznej, przedstawiając strukturę i kierunki studiów oraz obowiązujące przedmioty.Starała się również zachęcić maturzystów do wyboru UAM jako dalszego etapu edukacji. Starała się również zachęcić maturzystów do wyboru UAM jako dalszego etapu edukacji.

Wygenerowano w sekund: 0.32
1,082,892 unikalne wizyty