EDziennik

UONET+

View more

Plan lekcji

View more

Galeria

2018/2019

View more

Janko TV

szkolna telewizja

View more

  

       W środę, 30 stycznia 2019, pojechaliśmy z Panią Danutą Wojewoda-Walicką na kolejne, tym razem trzecie, spotkanie w ramach Klas Akademickich w Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas zajęć wykonaliśmy trzy różne doświadczenia związane z hydrostatyką, termodynamiką i prądem elektrycznym.

Zaczęliśmy od wyznaczenia gęstości ciała o nieregularnym kształcie. Żeby tego dokonać, najpierw musieliśmy obliczyć jego objętość wykorzystując prawo Archimedesa. Potem było już łatwiej — masę mogliśmy zważyć, używając wagi elektrycznej.

Następne zadanie dotyczyło znalezienia sprawności czajnika. Podgrzaliśmy jeden kilogram wody do temperatury dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza i zmierzyliśmy, ile czasu potrzebowało naczynie, aby ogrzać wodę. Sprawność to stosunek mocy urządzenia do mocy prądu wykorzystanej przez czajnik. Moc urządzenia mieliśmy podaną, wystarczyło jedynie znaleźć tą drugą — dlatego obliczyliśmy ciepło pobrane przez wodę i podzieliliśmy je przez czas podgrzewania. Wykonując doświadczenie dla czajników starszych i nowszych wykazaliśmy, że nowsze mają większą sprawność od starszych.

Podczas ostatniego doświadczenia musieliśmy zbudować obwód elektryczny składający się ze źródła prądu, amperomierza i opornika (później diody). Naszym zadaniem było sporządzenie dwóch wykresów natężenia prądu od napięcia elektrycznego. Zaczynając od zera, stopniowo zwiększaliśmy napięcie i odczytywaliśmy wskazania amperomierza. Później wykładowca wykorzystując nasze pomiary i aplikacje komputerowe stworzył wykresy I(U). Okazało się, że dla zwykłego opornika natężenie jest proporcjonalne do napięcia, natomiast dioda charakteryzuje się gwałtownym wzrostem natężeniu po przekroczeniu pewniej wartości napięcia elektrycznego.

Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że te zajęcia laboratoryjne były bardzo ciekawe i z przyjemnością w nich uczestniczyliśmy. Późnym popołudniem (o 17.30 ) udaliśmy się na szybki posiłek do Galerii „ Plaza”, a następnie w drogę powrotną do domu.

Marta Żukowska, klasa III d


0.png9.png0.png9.png3.png1.png
Dzisiaj130
Wczoraj489
W tym tygodniu130
W tym miesiącu9394
Od 1 grudnia 201890931

Aktualnie na stronie

4
gości