EDziennik

UONET+

View more

Plan lekcji

View more

Galeria

2018/2019

View more

Janko TV

szkolna telewizja

View more

Podręczniki

na rok 2019/2020

View more

  

   W dniu 21 listopada pojechaliśmy na kolejne spotkanie w ramach Klas Akademickich w Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To były już nasze drugie zajęcia, których tematyką była optyka geometryczna i falowa. 

   W pierwszej części zajmowaliśmy się zagadnieniem dotyczącym głównie prawa załamania światła, pracowaliśmy z pryzmatem i płytką równoległościenną, próbując wyznaczyć ich współczynnik załamania światła. Wykazaliśmy, że to co widzimy w lustrze to  tylko obraz pozorny powstały na skutek odbicia.

Szukaliśmy drogi wyjścia z labiryntu, patrząc na jego obraz w lustrze. Zadanie to miało wykazać, jak szybkie mamy tempo pisania, i czy wystarczy nam czasu, aby ,,zdać,, egzamin maturalny z języka polskiego. Niestety dojście do wyjścia zajmowało nam zbyt dużo czasu. W drugiej części przeszliśmy do laboratorium i podzieliliśmy się na dwu- i trzyosobowe grupy, aby móc przeprowadzić cztery eksperymenty. Pierwsza grupa wyznaczała współczynnik załamanie światła za pomocą mikroskopu, druga wyznaczała promień krzywizny soczewki, wykorzystując pierścienie Newtona, trzecia wyznaczała ogniskowe cienkich soczewek, a czwarta badała odległość między szczelinami siatki dyfrakcyjnej.

Zajęcia były bardzo ciekawe i pasjonujące. Każdy z nas będzie teraz postrzegał świat przez pryzmat optyki.

Uczennica klasy IIID

Marta Żukowska


1.png1.png1.png9.png5.png5.png
Dzisiaj84
Wczoraj322
W tym tygodniu1188
W tym miesiącu14832
Od 1 grudnia 2018111955

Aktualnie na stronie

1
gości